20 Кві

Антимагнітні пломби

З другого півріччя 2016 року ЛКСП «Лисичанськводоканал» з метою убезпечення себе від шахрайства з боку нечесних споживачів, впровадило встановлення індикаторів впливу постійного магнітного поля, чутливих до дії постійних магнітних полів усіх напрямків, сертифікованих у Державній системі сертифікації УкрСЕПРО.

За часів колишнього СРСР контроль за витрачанням природних ресурсів,зокрема питної води, був практично відсутній – державна політика формування цін на воду, яка носила дотаційний характер, не стимулювала режим економного витрачення води, а отже і оптимізації будівництва та експлуатації водопровідних мереж. Перехід від планової економіки до ринкової перетворив питну воду в комерційний продукт, що викликало необхідність впровадження систем багатоступінчастого комерційного обліку води на всіх етапах її транспортування – від водозабору до споживача.

Один з головних показників ефективної діяльності підприємства – рівень комерційних втрат в мережах. Ці втрати є прямим наслідком недообліку і розкрадань води, що охопили в останні роки всі водопостачальні підприємства України.

В умовах ринкової економіки усі затрати з виробництва та транспортування питної води несе підприємство водопостачання, яке має покривати їх за рахунок відповідних тарифів за надані послуги. Така ситуація сприяє зростанню втрат питної води, зростанню суспільних витрат, виснаженню водних та фінансових ресурсів галузі.

Втрати і нераціональне витрачання води призводять до погіршення економічних показників роботи підприємств, збільшення собівартості продукції, зростанню накладних витрат, тому що прибуток від реалізації води не може компенсувати невиправдані витрати на додаткові роботи експлуатаційних служб водопроводу. Це також спричиняє нераціональне витрачання коштів і матеріальних ресурсів на реагенти і електроенергію для очищення і перекачування непродуктивно втраченої води, амортизацію та поточний ремонт необхідних для цього споруд, відведення і очищення відповідно збільшеної кількості утворюваних стічних вод.

У процесі свого розвитку й удосконалення прилади обліку спожитої води постійно відстають від методів і способів розкрадання, різноманіття яких обумовлено зростанням тарифів, недосконалістю законодавства та нормативної бази, а також вадами в конструкції лічильників.

Більшість експертів сходяться на тому, що практично всі способи розкрадань енергоресурсів базуються на недосконалості приладів обліку.

Конструкція побутових, найбільш поширених, приладів обліку води така, що підведене зовнішнє магнітне поле здатне зупиняти лічильники або спотворювати їх свідчення. Магніт Nd-Fe-B масою 500– 600 грам гарантовано зупиняє найпоширеніші в побуті лічильники гарячої та холодної води. Процедура зупинки проста і не вимагає спеціальних знань. Крім того, на Інтернет – ресурсах будь-який бажаючий може докладно ознайомитися зі способами зупинки лічильників за допомогою постійного магніту.

Розкрадання ресурсів за допомогою постійних магнітів набуло широкого вжитку порівняно нещодавно, приблизно 4-5 років тому, коли у вільному продажу з’явилися постійні магніти Nd-Fe-B за доступною ціною.

Принцип роботи лічильників води полягає в підрахунку числа обертів крильчатки, яка обертається під дією протікання води, за допомогою спеціального механізму. У звичайних, найпоширеніших у населення, лічильниках (КВ-1,5, ЛК-15, СВК- 1,5, СГВ-15) крильчатка та рахунковий механізм являють собою два пристрої, які розміщені в окремих корпусах. Ці пристрої не мають механічного зв’язку між собою і з’єднуються в єдине ціле технологічним кільцем. Обертання крильчатки передається на рахунковий механізм за допомогою магнітної муфти. Одна частина магнітної муфти (перше феритове кільце) закріплена безпосередньо на крильчатці. Друга частина магнітної муфти (друге феритове кільце) закріплена на першій шестірні виконавчого механізму. Виходить наступне, вода, протікаючи через пристрій з крильчаткою, обертає її і, отже, обертає перше феритове кільце. За рахунок магнітної взаємодії двох магнітів, які притягуються, починає обертатися друге магнітне кільце і, отже, перша шестерня лічильного механізму. Чим швидше обертається магніт на крильчатці, тим швидше обертаються шестерні лічильного механізму і змінюються цифри.

Підвівши зовнішнє магнітне поле, ми неминуче порушуємо нормальну роботу магнітної муфти, а значить і роботу лічильника. Якщо індукція зовнішнього магнітного поля така ж як індукція поля муфти, то лічильник не зупиняється, а тільки «пригальмовується». Таке поле можна сформувати, якщо наближати впритул до лічильника феритовий магніт або наближати на відстань 6-7 см неодимовий магніт.

 

Після проведення аналізу споживання у деяких абонентів, після встановлення індикаторів впливу постійного магнітного поля, збільшилось більш ніж на 50% у порівнянні з аналогічним та попереднім періодом.

Зниження втрат води (збільшення обсягів реалізації) на 10 -15 %, дозволить Водоканалам збільшити прибуток, не збільшуючи тарифи на воду, на сотні тисяч гривень.

Індикатори впливу постійного магнітного поля виробництва ТОВ «АЛГІС» виготовляються відповідно до ТУ У 26.5-36232219-003:2013, сертифіковані у відповідності з правилами Системи сертифікації УкрСЕПРО для серійного випуску (сертифікат відповідності UA1.032.0008760-16) та допущені до застосування в якості Індикаторів впливу постійного магнітного поля в приладах, пристроях і механізми, ефективність або результати роботи яких залежать від несанкціонованого впливу зовнішнього електромагнітного поля з параметрами, що перевищують порогові значення,  мають сертифікат відповідності, паспорт та висновок державної санітарно-епідеміологічної  експертизи.

Зазначаємо, що електромагнітне поле від електронних та побутових приладів, які можуть використовуватися біля приладу обліку, не здатне пошкодити індикатор.

Кожна пломба-індикатор має свій індивідуальний порядковий номер. Її неможливо тимчасово видалити з корпусу лічильника холодної води, оскільки при знятті пломби-індикатора руйнується липка поверхня, та з’являється прихований напис «OPEN VOLD».

Згідно технічної характеристики індикатора поріг спрацювання магнітного індикатору для постійних магнітних полів – 100 мТл. Індикатор стабільно працює при температурі повітря від -40ºС до + 120ºС, стійкий до сонячного випромінювання, відносної вологості повітря до 100% (при температурах до + 60ºС), термоокислювального старіння, мінеральному маслу. Ознаки спрацювання – зміщення магнітних елементів індикатора і проявляється колірна індикація – яскраві жовті «точки».

Гарантійний термін експлуатації індикаторів 6 років з дати виготовлення, яка зазначена і паспорті на індикатор впливу постійного магнітного поля

Індикатор не потребує при встановленні додаткових вимірювальних дій.