20 Апр

Про аварію на Білогорівському водоводі

ЛКСП «Лисичанськводоканал» надає послуги з централізованого водопостачання та водовідведення населенню міст Лисичанськ, Новодружеськ та Привілля .

Водопостачання міст Лисичанськ (центральна та північна частина), Новодружеськ та Привілля, це забезпечення водопостачання  порядку 70,0 тис. чоловік, 8 медичних установ, 13 учбових закладів, 10 дитячих садків, здійснюється з ВНС «Білогорівська» (Білогорівський водозабір) по двум водоводам діаметром 600мм, протяжністю 10,8 км, які експлуатуються з 1974 року. Фізичний знос даних водоводів складає 77,16 %. Після проведення АТО в 2014 році стан водоводів значно погіршився. На даний час магістральні водоводи находяться в аварійному стані. Один водовід із-зі аварійного стану відключено.  Питна вода мешканцям міст Лисичанськ, Новодружеськ та Привілля подається по другому водоводу, який теж знаходиться в аварійному стані, що не дає можливості подавати воду з потрібним тиском.  Резерв відсутній.

В результаті численних аварійних ситуацій на водоводі (впродовж 2010 року зафіксовані більше 700 поривів) мають місце часті перебої у водопостачанні трьох міст, особливо в літній період. Це є причиною  подачі води за графіком. Також підприємство зазнає великі збитки внаслідок значних втрат води при її транспортуванні, витрати електроенергії на здобич і перекачування води, а також витрат на виконання ремонтних робіт при ліквідації частих поривів трубопроводу.

ЛКСП «Лисичанськводоканал» у 2011 році розробило проект: «Реконструкція двох Білогорівських магістральних водоводів Ду600мм та Ду500мм протяжністю 10,8 км кожної  ділянки». В 2016  та 2018 роках за кошти підприємства було зроблено перерахунок кошторисів проекту та отримано експертизу кошторисної документації. Вартість робіт по проекту  по цінам 2018 року складає  78 663,959 тис.грн.

Проект подавався для виділення фінансування за рахунок коштів державного фонду регіонального розвитку, за рахунок  субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення заходів  соціально-економічного розвитку окремих територій по Луганській області для поліпшення водопостачання міст Лисичанськ, Новодружеськ, Привілля але фінансування не було отримано.

Якщо найближчим часом не виконати роботи по реконструкції Білогорівськіх магістральних водоводів, це може призвести до екологічної катастрофи, так як аварійний стан водоводів ускладнює подачу питної води населенню та підприємствам вище вказаних міст.

Крім того, на правому та лівому берегах р. Сіверський Донець, із свердловин Білогорівського водозабору вода добувається та по водоводам подається на ВНС «Білогорівська». На даний час на водоводі Ду-600мм подачі питної води із свердловин , які знаходяться на правому березі р.Сіверський Донець утворився порив. Аварійна ділянка водоводу знаходиться під водою, в зв’язку з чим активізувалися корозійні процеси, що призвело до аварійного стану водоводу. 11.04.2018р., 17.04.2018р, 18.04.2018р. на Білогорівському водоводі були проведені ремонтні роботи по усуненню пориву  з залученням водолазів (роботи проводилися в екстремальних умовах). Але водовід продовжує залишатися в аварійному стані. Для ліквідації аварійної ситуації необхідно замінити аварійну ділянку водоводу, протяжністю 200 п.м.

Зволікання оргінів влади усіх рівнів у виділенні коштів для ліквідації аварійної ситуації може привести к припиненню подачі питної води м.Лисичанськ, Новодружеськ, Привілля, виникненню санітарно-епідеміологічної ситуації, а також великих втрат води.