30 Кві

Про використання індикаторів впливу магнітного поля

Серед показників ефективності будь-якого водопостачального підприємства важливе місце посідають втрати води в споживчих мережах, які можуть бути не лише наслідком поганого технічного стану споживчих мереж, але й показником розкрадання води. Ця проблема стала справжнім «головним болем» багатьох водопостачальних підприємств, чиї фахівці справедливо зазначають, що методи контролю роботи мережі водопостачання постійно відстають від нових способів розкрадання води.

Чому ж крадуть воду? У першу чергу, через вади в конструкції приладів її обліку, а також через високі тарифи й недосконалості вітчизняного законодавства, що не дозволяє притягти до відповідальності несумлінних споживачів. Конструктивні недоліки приладів обліку в цьому переліку є головними, тому що блокування лічильного механізму приладу досить просте й пов’язане із впливом зовнішнього магнітного поля на його рухомі частини. У результаті такого зовнішнього магнітного впливу, лічильник дає або негативну похибку, або просто зупиняється. Прилади обліку витрат води реагують на зовнішній магніт, оскільки мають два невеликих магніти, закріплені на турбіні й на лічильному механізмі.

Магнітного впливу не можуть уникнути навіть поліпшені моделі лічильників, що мають антимагнітний екран. Просто, якщо лічильник старої конструкції можна було зупинити ферито-барієвим магнітом, нові лічильники – потужнішим магнітом з неодимового сплаву. У випадку з лічильниками води, потрібно відзначити, що зовнішній магніт діє так не при будь-яких потоках води – просто він піднімає поріг нечутливості. Тобто, якщо прилад обліку пропускає без обертання лічильника, наприклад, двадцять п’ять літрів на годину, то з додаванням магніту – у кілька раз більше. І це ні що інше, як обман, злочин, за який порушник повинен понести покарання.

Таким чином, захищеність приладів обліку є серйозною проблемою для водопостачальних підприємств і втрати, яких завдають несумлінні споживачі, негативно впливають на надійність і якість водопостачання об’єктів охорони здоров’я (поліклінік, медичних стаціонарів) і тисяч побутових користувачів.

Донедавна довести подібний обман було практично неможливо, тому, з другого півріччя 2016 року ЛКСП «Лисичанськводоканал» з метою убезпечення себе від шахрайства з боку нечесних споживачів, впровадило встановлення індикаторів впливу постійного магнітного поля, чутливих до дії постійних магнітних полів усіх напрямків.

Всі індикатори впливу постійного магнітного поля, якими користується ЛКСП «Лисичанськводоканал», виготовляються відповідно до ТУ У 26.5-36232219-003:2013, сертифіковані у відповідності з правилами Системи сертифікації УкрСЕПРО для серійного випуску, та допущені до застосування в якості Індикаторів впливу постійного магнітного поля в приладах, пристроях і механізми, ефективність або результати роботи яких залежать від несанкціонованого впливу зовнішнього електромагнітного поля з параметрами, що перевищують порогові значення, мають сертифікат відповідності, паспорт та висновок державної санітарно-епідеміологічної  експертизи.

Кожна пломба-індикатор має свій індивідуальний порядковий номер. Її неможливо тимчасово видалити з корпусу лічильника холодної води, оскільки при знятті пломби-індикатора руйнується липка поверхня, та з’являється прихований напис «OPEN VOLD».

Згідно технічної характеристики індикатора поріг спрацювання магнітного індикатору для постійних магнітних полів – 100 мТл. Індикатор стабільно працює при температурі повітря від -40ºС до + 120ºС, стійкий до сонячного випромінювання, відносної вологості повітря до 100% (при температурах до + 60ºС), термоокислювального старіння, мінеральному маслу. Ознаки спрацювання – зміщення магнітних елементів індикатора і проявляється колірна індикація – яскраві жовті «точки».

Гарантійний термін експлуатації індикаторів 6 років з дати виготовлення, яка зазначена у паспорті на індикатор впливу постійного магнітного поля.

Індикатор не потребує при встановленні додаткових вимірювальних дій.

Сьогодні вже встановлені тисячі антимагнітних пломб, що дозволило зупинити вал розкрадань води за допомогою впливу магніту. На сьогоднішній день відділ збуту водоканалу відстежує динаміку споживання кожного абонента. Після проведення аналізу споживання у деяких абонентів, після встановлення індикаторів впливу постійного магнітного поля, збільшилось більш ніж на 50% у порівнянні з аналогічним та попереднім періодом.

Резюмуючи вищесказане, хочеться відзначити, що нехай навіть тарифи на комунальні послуги зростають непропорційно нашим доходам, це не є виправданням обману, злодійству. Порядок в країні необхідно наводити, починаючи з себе, не дозволяючи собі негідних вчинків.